001 Şöyle düşünelim. Bir firmada web tasarım cısı olarak çalışıyoruz. Yeni bir iş geldi ve tamamen sizin yapmanızı istediler. Hemen çalışmalara başlıyrsunuz. İlk olarak site ne sitesi olacak? İçeriğinde ne olacak? Bu bilgileri bilmeniz sizlerin daha iyi ve daha hızlı tasarım ayarlamıza yardımcı olacaktır.

İlk Adım: Taslaklar Hazırlayın

Taslak hazırlayın derken buradaki resimdeki gibi bir kağıda kabaza sitenin nasıl olacağını neresinde ne olacağını belirleyin. Taslağı Anasayfa ve Alt sayfalar olmak üzere 2 şekilde hazırlayın. Anasayfa dediğim giriş sayfası olacak. Alt sayfa dediğimde mesela Hakkımızda, İletişim, Referanslar sayfası anlamındadır. Bu sayfaların taslaklarını hazırlayın.

İkinci Adım: Photoshopda Taslaklarınızı Uygulayın

Photoshop bir web tasarımcısının paha biçilemez bir programı olması gereklidir. Bu programı olabildiğince iyi bilmelidir ki daha iyi tasarmlar oluşturabilsin. Siz şimdi hazırladığınız tasalaklara göre tasarımınızı Photoshop’da hazırlayın. sitenin genel görünümünü burada hazırlayacaksınız. O yüzden tasarımın en önemli yeri burasıdır.

Üçüncü Adım: Html’de Sayfalarınızı Hazırlayın

Html derken sitenizi sadece html’de yapın demiyorum. Böyle dedim çünkü her dilin temelinde html yatıyor. Photoshop’dan sitenizi html olarak çıkartınız ve bu adımdan sonra ister Asp ister Php isterseniz Asp.Net ile siteniz üzerinden çaışmaya devam edebilirisiniz. Biz şuanda temel olan html’den söz edeceğiz.

Dürdüncü Adım: Sitenizin Bütün Sayfalarını Hazırlayın

Yani bütün sayfaları bağlantıları kusursuz bir şekilde hazırlayın. Linklerde sorun yaşamamak için mesela bir alt sayfamız olan hakkımızda sayfasını yazısıyla beraber linklerini felan hazırladık diyelim. Referanslar sayfasını yapacağız. hakkımızda sayfasını farklı kaydet yaparak adını referanslar.html olarak keydedin ve sadece sayfadaki yazıyı değiştirin. Bu şekilde referanslar sayfanız da hazırlanmış olur.

Beşinci Adım: Seo Optimizasyonu!

Seo Optimizasyonu nedir? Kısaca arama motorlarında çıkmak için sitenizi hazır duruma getirmek. Yani sayfa isimleriniz sitenizin içeriği sitenin arama motorlarında çıkabilmeis için önemlidir. Bunun için ayrı bir çalışma yapabilirsiniz.