WWW Nedir?

Yazı’ya başlamadan önce web’in temeli olan WWW nedir ? Www’nun açılımı World Wide Web’dir. Yani buna Dünyayı Saran Ağ diyebiliriz. Web tasarımın temel’i olarak akla gelen ilk dil Html’dir. Web tasarımı yapan her insan temel olarak html dilini öğrenmiştir.  Html dili sadece görünümdür. Form’u tasarlar fakat formu bir mail adresine yollayamaz. Html’den sonra öne gelen 2 dil vardır. Bunlar Asp ve Php’dir. Ben daha çok php’yi tavsiye ederim sizlere. Peki bu php ile html arasındaki fark nedir ?

 

–          Akla gelecek olan ilk ve en önemli fark dinamiktir. Yani php ile yapılan sitedeki formlar mail adresine yollanabilir, anketler kullanılabilir… vb.

–          Html bir metin düzenleme dilidir, Php ise sunucu tarafında bir takım işler yapmamıza olanak veren bir dildir.

–          Html sunumla ilgilenir, Php veritabanı ile ilgilenir.

 

Bir web sitesi hazırlanacaksa öncelikle yapmamız gereken bazı şeyler vardır ;

 

–          İnsanların nelere ihtiyaç duyduğunu göz önüne alarak ne hakkında bir web sitesi açmayı düşünüyoruz?

 

–          Sitenin tasarımı nasıl olacak, renkleri ne olacak, içerikleri neler olacak?

 

–          İnternet ortamında satış yapan hosting firmalarını araştırarak size en uygun olan hosting firması ile anlaşıp bir hosting kiralamak.

 

–          İlk sayfanızın tasarımında başlayarak bitirdikten sonra sadece kendinizin değil yakın çevrenizin de görüşünü alarak daha iyi bir görüntü elde etmek.

 

–          Siteyi hazırladınız her şey bitti. Son yapacağınız şey siteyi baştan sonra tekrar inceleyerek eksikleri var mı, varsa neler, alternatifi neler olabilir bunları incelemek olacaktır.

 

Bu 5 aşamayı bitirdikten sonra sitemizi hosting’imize aktarımını yaparak sitemizi online hale getirebiliriz.

 

Site bittikten sonra ziyaretçilerin gelmesini bekliyoruz. Web sitesini yaptık hosting’e attıktan sonra bu işin tamamen bittiğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Ziyaretçiler gelmeye başlar ama bir zaman sonra hep aynı şeylerden sıkılır ve sitemizi ziyaret etmeyi bırakır. Bunu nasıl önleriz ? Sitenizi en az 2 haftada bir güncellersek, sitenize yeni, faydalı ve ilgi çekici dökümanlar, materyaller eklersek önlemiş oluruz.

 

Bir sonraki görüşmek üzere sağlıcakla kalın..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir