Web Tasarımı Dünyası

Web tasarım , 21.yüzyılın en büyük icatlarından bir tanesidir. Web tasarımı sayesinde kurumsal firmalar veya bireyler ürünlerini daha az maliyetle daha çok kişiye tanıtabilmektedirler. Bu anlamda web tasarımı çok büyük bir öneme sahiptir.

İnternet aleminde ücretsiz hizmet veren birçok sağlayıcı var fakat bu sağlayıcılardan almak istediğimiz hizmetlerde ya eksikler yada reklamlar hepimizin canını sıkmaya devam edecek bu bağlamda düsündüğümüz zaman aslında ücretsiz hizmetlerin çokta yararlı olmadığı kanısına varmamızda uzun sürmeyecektir. Ücretsiz bir web sitesine sahip olmak için en akılcı çözümlerden bir taneside blog sahibi olmaktır.

Günümüzde çoğu web hosting firması vermis olduğu hizmetlerin yanında hazır web paketleri sunmaktadır. Tasarım veya kodlama bilginiz olmadan düzenleyebileceğiniz kullanışlı bir panel veriliyor ve bu panelden web sitesinin tüm kontrölünü ele alabiliyorsunuz.

Kurumsal firmalar, istanbul web tasarım sayesinde ziyaretçilerinin isteklerine daha kolay ve hızlı bir şekilde cevap verebilmektedirler. Web tasarımı sayesinde bireyler istedikleri ürünü daha hızlı bir biçimde bulabilmekte bunun yanında ürünler için yorum ve oylama da yapabilmektedirler.

Web siteleri üç türlüdür:

1- Ürün Tanıtım Siteleri

2- E-Ticaret Siteleri

3- Flash Animasyonlu Siteler

1- Ürün Tanıtım Siteleri:

Ürün tanıtım siteleri, ürünlerin fotoğraf galerisinde tanıtılan alışveriş sepeti, kredi kartı işlemlerinin yapılmadığı web siteleridir. SEO (arama motoru optimizasyonu) için en uygun web sitelerdir. Örnek: (www.ozelsumersunideri.com gibi)

Web sitesi kurarken bazı web tasarım dilleri bilmelisiniz. ASP veya PHP ve buna benzer bazı tasarım dilleri. “Wordpress” kullanırken bunları bilmenize gerek yoktur. Ayrıca web sitenizin ara yüzünü yapmak için birde grafik tasarım bilmelisiniz. Ama “Wordpress” sisteminde buna ihtiyacınız yoktur. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim eğer çok az da olsa PHP ve grafik tasarım biliyorsanız bu sizin için bir avantaj olacaktır. Yine de bunlar hakkında bilgi sahibi olmasanız da “Wordpress” ile web sitesi tasarımı yapabilirsiniz.
“Wordpress” kurulduktan sonra belirlemiş olduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile “Wordpress” admin paneline bağlanırsınız. Bu panel yardımı ile web sitenizin tüm ayarlarını yapmanız mümkün ve kolaydır. İster web sitenizin ara yüzünü değiştirebilir isterseniz de web sitenize buradan içerik ekleyebilirsiniz. Tamamen Türkçe olması da sizin için büyük bir avantajdır.
Web sitenizi “Wordpress” ile kurdunuz ve bir tema belirlediniz aradan uzunca bir zaman geçti ve siz ziyaretçilerinize web sitenizin farklı olması için temasını değiştirmeye karar verdiniz. Eğer “Wordpress” ile kurulmamış bir web sitesi ise bir web sitesinin temasını değiştirmek demek komple her şeyi yeni baştan yapmak demektir. Ama “Wordpress” ile bu sadece bir veya iki dakika ve birkaç tıklama ile mümkün ve kolaydır.

“Wordpress” sistemi ayrıca bünyesinde bazı güzel eklentiler bulunduran ya da yine bu eklentileri eklemenizi sağlayan özelliklere sahip bir sistemdir. Bu bahsettiğimiz eklentiler şayet ayrı olarak kullanıcı tarafından kod ile yazılmaya çalışılsaydı çok zaman alabilirdi. Çok sık kullanılan bazı eklentiler şöyledir; web sitenize gelen ziyaretçiler ile iletişime geçebilmek için iletişim formları, anketler düzenleyebileceğiniz formlar, etiket bulutu denilen taglar oluşturabileceğiniz eklentiler ve daha ihtiyacınız olan pek çok özellik ve eklenti “Wordpress”te mevcut. İşte bu “Wordpress” sisteminin en önemli özelliklerindendir.

Öncelikle “Wordpress” ara yüzü ve kodlaması ile arama motoru dostu bir tasarıma sahiptir. Web sitenizi “Wordpress” ile kurduysanız diğer sitelere göre bir adım öndesiniz demektir. İkinci olarak “Wordpress” SEO yapmanızı kolaylaştıran eklentilere sahiptir bu eklentiler ile arama motorlarında daha kolay indexlenirsiniz. Bu eklentilerin en çok kullanılanları ‘All İn SEO Pack’ ve ‘XML Sitemap’ diyebiliriz.

Evet, bir web sitesi tasarlamak için hem çok zamana hem de paraya ihtiyacınız vardır. Fakat “Wordpress” ile daha az zamanda ve ücretsiz olarak bir web sitesi tasarımına sahip

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir