Web Tasarımda Kullanılan Bazı Programlar

Web tasarım konuusndan öncelikle size  bahsedeceğim. Web tasarım web sitesi tasarlamak ve web sitesini güzelleştirmek anlamına gelir. Bunun için bazı programlar kullanılır bu programlar bize tasarım sırasında yardımcı olan arayüz programlarıdır.Örneğin;

Dreamweaver CS5 programı

Bu program bize web sitesini tasarlarken hem kod hem de tasarım kısmında yardımcı olur. Kullanması da basite yakındır. Kısaca şöyle anlatayım. Code kısmında HTML kısmını dizayn kısmında tasarım kısmını yapıyoruz. Tasarımı şekillendirmek, renklendirmek ve düzeltmek içinde CSS ( Cascading Style Sheets ) kullanıyoruz. CSS bir tasarım dilidir. HTML ise işaretleme dili yani bu durumda HTML ile işaretlediğimiz yerleri CSS ile düzeltip şekillendirmiş  ve hatta renklendirmiş oluyoruz. Böylelikle web sitesini hazır duruma  getirmiş oluyoruz.

Photoshop CS5 programı

Bu program bize işin tasarım kısmında yardımcı olur. Yapacağımız web sitesinin genel kısmını yani ekranda görünen kısmını önce bu program sayesinde yaparız. Ayrıca web sitemize banner tasarlamada, background düzenlemede, içerikte yer alan resim ve fotoğrafları düzenlemede yardımcı olur.

Profesional Flash CS5 programı

                Bu programda bize web sitemizin bannerı için flash animasyonu yapmamıza veya web sitemize flash animasyonlu reklam yapmamıza yardımcı olur. Örneğin web sitemizin backgroundunun flash animasyon olmasını yani arkaplanda bir takım hareketlerin efectlerin olmasını istiyoruz. Hemen zevkimize göre bir flash animasyonu tasarlarız ve web sitemize update ederiz. Tabi full flash web siteleride var. Bu full flash web sitelerdede dreamweaver gibi programlar kullanılmaz sadece flash programı kullanılır.

Visual Studio .Net 2010 programı

                Bu programda tasarlama ve programlama yapmak için kullanılır. Asp.Net diliyle programlama yapılır. Kolay olduğu söylenemez kolay olsaydı herkes yapardı değil mi ama emeğe saygı göstermek lazım neyse programı anlatmaya devam edeyim. Program microsoftun programıdır ve web sitesi yapmada yardımı büyüktür ve kapsamlı bir programdır. Kullanmasını öğrenmek çokta zor değildir.

Fireworks CS5 programı

                Web tasarımı bu programda photoshop gibi aynı özellikleri gösterir. Bazı tasarımcılar fireworks  ile çalışırken bazı tasarımcılar da photoshop ile çalışırlar. Tabi her iki programıda kullanan tasarımcılarda vardır. Bazı tasarımcılar fireworkse photoshoptan daha kolay derlerken bazı tasarımcılar da photoshopa fireworksten daha kolay diyorlar. Tabi ikisine kullanmak en mantıklısı çünkü ikisinin de bazı farklı özellikleri var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir