Vidanjör Nedir

Vidanjör Nedir?

Vidanjör, üzerinde vakum sistemi yer alan ve bu sistem sayesinde genellikle evsel ve endüstriyel nitelikli atık suları üzerinde yer alan tanka dolduran araçtır.Yeni sistem vidanjörlerde yapılan temizliğin kamera ile izlenmesi ve video kaydı da yapılabilir.Vidanjörler, atık su altyapı sisteminin kurulmadığı yerleşim yerleri ve sanayi bölgelerinde kullanılmaktadır.

Genel olarak bir sanayi aracı gibi görünse de, günümüzde yerleşim bölgelerinde ki alt yapı sorunları nedeni ile sitelerde, toplu konutlarda, apartmanlarda atık su giderlerinin problemleri için kullanılırlar.

Kanalda suyun tahliyesi sonrasında birikmiş olan atıklar vidanjör tarafından emilerek temizlenir. Araçların arkasında bulunan depolar sayesinde kirli ya da kimyasal atıklar burada depolanırlar ve ardından boşaltılmak istenen alana etrafa zarar vermeden götürülür.

Bilinen ve genellikle rastlanılan kullanım amaçları dışında özellikle atık su arıtma tesislerinin işletilmesi ve devreye alınması aşamalarında aşılama çamurlarının transferinde, atık su arıtma tesisi tanklarının temizliğinde sıklıkla kullanılırlar.

Hangi Amaçla ve Nerelerde Kullanılırlar?

Vidanjörler, atık sularının taşınmasında, fosseptik tankların boşaltılmasında, atık su depolama tanklarının boşaltılmasında, aerobik aşılama çamuru temininde, anaerobik aşılama çamuru temininindi, inşaatların temelinde biriken suların çekilmesinde kullanılır.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.