Vidanjör İşi

Vidanjör

Genellikle yağmurdan sonra oluşan ve fosseptik kuyularında biriken suyun veya atıkların temizlenmesi için kullanılan araçlardır ve bu araçlara vidanjör denir. Vidanjörler, emilimi sağlayan boru, santrifuj pompa ve atıklar depolama amacıyla tanklardan oluşur. Böylece emme borusu sayesinde biriken sıvıya ulaşarak santrifuj pompanın emme gücüyle tanklar doldurulur ve pislik temizlenmiş olur.

Vidanjör Ne İşe Yarar?

Ülkemiz sürekli yağış alabilen bir ülke olduğu için alt yapılar bazen insan atıklarıyla veya su birikintisiyle dolup taşabilir. İşte vidanjörler tam bu zamanda biriken suları veya atıkları temizlemek için vidanjör işi devreye girmektedir.

Vidanjör Nerelerde, Hangi Amaçla Kullanılır?

Vidanjörler, evsel atık sularının taşınması, fosseptik tanklarının boşaltılması, endüstriyel atık sularının taşınması, yoğun yağış sonucu yağmur suyu birikintilerinin boşaltılması, Aerobik aşılama çamuru temini, firma sıvılarının taşınması, Anarobik aşılama çamuru temini, tank içlerinde veya tabanlarında biriken çamurların temizlenmesi gibi alanlarda kullanılır. Özellikle kuyularda biriken atıklar genellikle plastik olduğundan dolayı eriyemez ve bu yüzden mutlaka temizlenmesi gerekir. Sağladığı yüksek basınç sayesinde o dar kuyuları sadece vidanjörler temizleyebilir.

Vidanjör Nasıl Kullanılır?

Vidanjör kullanabilmek için öncelikle ehliyet sahibi olunmalıdır. Ayrıca büyük bir araç olduğundan dolayı elbette ki bilinçsizce kullanılmamalıdır. Bu sebepten dolayı operatörlük kursuna gidilir. Kursu başarıyla tamamladığınız takdirde meslek, yeterlilik belgesi almış olursunuz ve vidanjör kullanabilirsiniz.

Sağlığınızı Koruyun!

Son zamanlarda sıkça rastlanılan bir sorun olan kimyasal atıklar ve kanalizasyon tıkanıkları, yaymış olduğu koku ve mikroplar sayesinde sağlığı da oldukça tehdit ediyor. Kanalizasyon tıkanıklarının sağladığı hastalıklardan ve kötü kokudan kurtulmak için mutlaka o tıkanıklığın giderilmesi gerekiyor. Bunu bireysel olarak yapmaya çalışmak da oldukça yanlış bir uygulamadır. Çünkü hem tam bir temizlik yapılmayacak, hem de bu konuda profesyonel olunmadığı için mikroplar nedeniyle hastalanabilir siniz.

Bu yüzden Profesyonel ekip ve tecrübelerle dolu olan bir vidanjör firmasıyla anlaşarak tıkanan alanı temizletmek gerekiyor. Yapılan temizlik sonucu firmalar size %100 temizlik sağlandığını gösteren bir rapor veriyor. Bu raporla ileride bir sorun çıktığında aynı firmaya tekrar başvuruda bulunduğunuzda firmadan kaynaklanan bir tıkanıklık söz konusu ise firma bu kez yeniden ve ücretsiz bir temizlik hizmeti sunuyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir