Sinir Bozan Web Tasarım

Sinir Bozan Web Tasarım

kötü web tasarım

Web tasarım demeye şahit isteyen tasarımlar var ki sinir bozucudur. Neyin nerede olduğu belli değildir.  Bunların her biri bir web sitesi için hatadır. Bu hatalar web sitesinin tamamına hakim olabildiği gibi bir kısmında da olabilir, web tasarımın önemi de anlaşılıyor bu durumda. Web tasarımı sinir bozan bir bilgiye ulaşabilmesi için ziyaretçisine 40 takla attıran internet sitesinde kim zevkle durabilir? Zorunlu olsa aradığını başka yerde bulmamak için bir daha o internet sitesine geri dönmemek üzere el sallar uzaklardan…

Bir web sitesinin amacı nedir? O Siteye ziyaretçi çekmek, sitede ziyaretçilerin uzun soluklu kalmasını, sık sık gelmesini istemesi değil midir? Cevap Evet’tir. Peki bu ne ile mümkündür? Elbette bir sihirli değnek ile değil. Bu yalnızca iki şey ile mümkün olabilir. Birincisi kaliteli bir web tasarım ve ikincisi zengin ve özgün içerik ile. İnternet sitesi bu ikisinden yoksun ise o siteden kervan geçmez kuş uçmaz. Sitenizde bir bilgiye ulaşabilmek için 40 takla atan ziyaretçi siteniz hakkında hiçte iyi şeyler düşünmez. Bir kere ziyaretçiyi kaçırmak için elinizden geleni yaptınız zaten. Kolay ulaşılabilirlik bir internet sitesinin temel yapı taşlarındandır site bundan yoksun ise, ziyaretçi zaten böyle bir sitede dolaşmak istemeyecektir.

Kolay ulaşılabilirlik sağlandıktan sonra, sadeliğine ve grafik tasarımına dikkat etmelisiniz. Cafcaflı olacak güzel olacak derken siteyi palyaço sitesine çevirebilirsiniz, siz sadeliği modernlik ile birleştirin.  İnternet sitesi kurarken kendinizi  sitenize gelecek bir ziyaretçi yerine koyun ve aynı empatiyle siteyi dizayn edin. Siz bir kullanıcı olsanız ne ile karşılaşmak yada ne ile karşılaşmamak istersiniz? Bu soruların cevabini ona göre dizayn edin. Hatırlamak gerekirse, sitenizde pop-up pencereleri kullanmamanız önerilir, hele bir de pop-up penceresinde ses kullanmışsanız internet sitenize gelen ziyeretçiyi kaçırmak için elinizden geleni yapmışsınız demektir tebrikler. Çünkü bir çok kullanıcı pop-up pencerelerinden nefret ederler,  kendi isteklerinin dışında bir sayfanın açılmasından hiç hoşlanmazlar, bunda bir de ses var, ani olarak irkilmelerine ve bu sebeple siteyi hemen kapatmalarına neden olur, daha da sitenize uğramayı akıllarından bile geçirmeyebilirler.Siz siz olun internet sitenizde pop-up penceresi hatası yapmayın, eğer çok gerekli  ise, sitenin açılışında sade göz yormayan yavaştan gelen sessiz bir duyuru penceresi niteliğinde, kolayca kapatılabilen bir pencere olarak yapılandırın ama ses koymanız kesinlikle önerilmez. Kısaca tasarımınız sinir bozmasın uğraştırmasın, kolay ulaşabilirlik olsun, grafikleri modern alıcı canlı fakat göz yormayan  cinsten olsun, yani sitenizde dolaşan ziyaretçiye web tasarım sinir değil zevk versin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir