HTML’e Giriş…

html HTML dosyası nedir? HTML’in açılımı Hyper Text Markup Language (Bunun tam Türkçe’si bulunmamakla beraber “çok yere açılan metin” denebilir.
Bir HTML dosyası bir text dosyası olmakla beraber markup tags (işaretlenmiş etiketler) içerir
Markup tag’ler web tarayıcınıza sayfanın nasıl gösterileceğini gösterir. Bir HTML dosyasının uzantısı htm veya html olmak zorundadır. Bir HTML dosyası basit bir text editör ile oluşturulabilir.
Denemek İster misiniz? Eğer Windows kullanıyorsanız not defterini açın.

Eğer MAC kullanıyorsanız SimpleText programını açın.

Eğer OSX kullanıyorsanız, TextEdit’i açın ve aşağıdakileri yapın: “Format” menüsünü açın ve “Rich Text” yerine “Plain Text” seçeneğini seçin. Sonra “Text Edit” menüsünün altında bulunan “Preferences” penceresini açın ve “Ignore rich text commands in HTML files” seçeneğini seçin. Eğer bu değişiklikleri yapmazsanız HTML dosyasınız büyük ihtimalle çalışmayacaktır!

Aşağıdaki metini açtığınız editör içerisine yazın:

HTML Kodu:
Sayfa BaşlığıBu benim ilk sayfam Bu metin koyu

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.2.0

Dosyayı “sayfam.htm” olarak kaydedin.
Oluşturduğunuz dosyaya çift tıklayın. Dosya tarayıcınızda açılacaktır.

 

Örneğin Açıklaması

HTML dökümanınızdaki ilk tag (etiket)’dir. Bu etiket tarayıcınıza bir HTML dosyasının koşturulacağını söyler. HTML dökümanınızdaki son tag (etiket)’dir. Bu da tarayıcınıza HTML dosyasının sonunun geldiğini söyler. veetiketleri arasında kalan kısım başlık bilgilerini içerir. Başlık bilgileri tarayıcı penceresinde görüntülenmez. veetiketleri arasında kalan kısım dökümanınızın başlık bilgilerini içerir. Başlık tarayıcı penceresinin en üstünde görüntülenir. veetiketleri arasında kalan kısım, tarayıcı penceresinde görüntülenecek olan kısımı içerir.

ve etiketleri arasında kalan kısım ise koyu (bold) biçimde gösterilir.

HTML Editörleri Hakkında Not:

HTML dosyalarınızı kolay bir şekilde WYSIWYG (what you see is what you get), FrontPage veya Dreamweaver ile de hazırlayabilirsiniz. Bununla beraber, eğer profesyonel anlamda HTML çalışmak istiyorsanız mutlaka not defteri (notepad) kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir