Grafik Tasarımın Kuralları

grafik

Grafik Tasarımın Kuralları

Grafik tasarlamak sanıldığı kadar basit bir süreç değildir. Web tasarımı yönündeki üstlendiği rol ise vazgeçilmezdir. “Canım sıkıldı bende yapayım dedim bir tane” “İki dakika da bende yaptım bir grafik” demek gerçek grafik tasarımcılarına hakarettir. Grafik tasarlayan kişide iki şey olmak zorundadır. Birincisi, kullanılan programlar hakkında detaylı teknik bilgi ikincisi ise, geniş bir hayal gücü ve düşündüklerini tasarıma dökebilme becerisi. Grafik tasarım yalnızca bir teknik işi değildir. Farkında olarak yada olmayarak yapılan her bir güzel tasarımda mutlaka grafik kuralları yatar.

Grafik edebiyata benzer… Grafik üzerinde anlatılmak isteneni iyi bir şekilde anlatmak etkileyici bir konuşmaya benzer. Ölçüyü kaçırmak ise mübalağa sanatına benzer. Grafikte düz ve basit konuşmak sönük tasarımlar, mübalağaya kaçmış tasarımlar’da kaba ve çirkin durur. Web tasarım yapılırken kullanılan grafiklerin ahengi sitenin gidişitanın bile belirleyebilir. Grafik kurallarına uyulmadığı zaman en anlaşılır örnek olarak, sitenin kodlaması ile grafiklerinin renkleri bir birine uyumlu değil ise etkili bir görüneme sahip olamazlar. Kurallardan biride yapılacak olan grafiğin kendi içinde ve konulacağı site ile uyumlu bir renk halinde olmasıdır…

Grafikler bakıldığında karşı tarafa bir anlam iletirler. Yazılan sloganı ifade etmeye çalışır yada direkt yazılmaksızın bir mesaj verebilirler. Örneğin bir web dizayn yapan bir web master’ın sitesini düşünelim. Sitenin içeriği tasarım ile alakalı olsun, kullandığımız banner ve logoda sitemizi yada yazdığımız sloganı temsil edecek en yakın şekil ve efektleri kullanırız. Böyle bir sitenin yada sloganının yanına ne kadar güzel olursa olsun bir bisiklet şekli çizebilir miyiz? Tabiki hayır. Verdiğimiz efekt yazıyıya yada siteye yakın olmak zorundadır. Grafik tasarlarken dikkat edilecek noktalardan birisi de, bir sitenin grafiklerini tasarlarken yazılan sloganı yada siteyi temsil edecek yada ona yakın şekil ve efektler kullanılır… Tabiki grafik uzun bir süreç, bunlarla’da sınırlı diyemeyiz. Yalnızca bilmeyenler açısından en azından bir ön bilgi oluşur kanaati ile küçük bir giriş yaptık.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir